Az ünnepi asztalra a legszebb terítő kerül, a sült mellé pedig valami orbitálisan nagy vörösbort nyitunk. Aztán valaki ügyetlenül átnyúl a pohár fölött, borul minden és megfagy a levegő. Fuccs a bornak és az abrosznak is. Vagy talán mégsem?
Persze a dolog még fokozható a következő, televíziós vásárlást generáló műsorokban látható jelenetekkel, hogy a fenti eseményekre villámgyorsan reagáló nagymama a kézzel horgolt csipketerítővel itatná fel a foltot, a segítőkész unokák pedig nagy buzgalmukban a szépen vasalt fehér ing mandzsettáját is összekenik vörösborral. Ha már amúgy is fehéret kell mosni…
No, de itt van négy pro tipp, mit kell tenni a vörösbor folt ellen:
1. Tej
Hogyha a folt még nedves, önts rá tejet és hagyd ázni. Állítólag a folt egy óra után eltűnik.
2. Só
Talán ezt is merik a legtöbben. Ez nagyon praktikus, mert az étkezőasztalon gyakran van sótartó. Szóval, amint kiömlött a bor, mehet a foltra a só, jó vastagon – egészen be kell borítani vele. A só megköti a vörösbort, és el lehet majd távolítani a szövetből.
3. Borotvahab
Ezt olyan karácsonyi bulik után ajánljuk, ahol annyira a tetőfokára hágott a hangulat, hogy a folt csak másnap kerül elő. A száraz foltra kell ugyanis tenni a borotvahabot, és úgy mosni ki a mosógéppel. Állítólag működik.
4. Macskaalom
De a világért sem használt! A foltot fél centi vastagon kell macskaalommal borítani, és nyomás alá helyezni. (Megjegyzés: ne üljön senki rá, mert akkor meg a nadrág feneke lesz boros!) Szóval ha totál boros és macskaalmos már a terítő/ing/szőnyeg/estélyi, akkor jön a leglátványosabb rész: porszívóval kell kiszívni a szövetből ezt az egészet.
+1 Folttisztító
Ez világért sem a reklám helye, de napjainkban már egész jó folttisztítók kaphatóak. Szóval ha tutira akarsz menni, akkor inkább használj ilyeneket.
A fentieket megtámogatjuk audiovizuális tartalommal is: