A fehér szőlők illatos kishercege: az Irsai Olivér

Nyulasi Gábriel
2011. április 24., 09:44


A napjainkban népszerű fajta fiatal hungarikumnak tekinthető, mindössze közel 80 éves múlttal rendelkezik. Elsősorban acéltartályos erjesztéssel készül, hogy megőrizze muskotályos gyümölcsösségét. Hiszen az un. illatos fehérborok közé sorolják, vagyis "térítőbor". Sokak kedvelték meg a bort az Irsain nevelődve...
A fehér szőlők illatos kishercege: az Irsai Olivér
 
Fiatal hungarikum
1930-ban Kocsis Pál nemesítette Csabagyöngyéből és Pozsonyi fehérből. Sok legenda kering a névadásról, többek közt, hogy Irsai Olivér mesebeli figura volt, vagy esetleg száz pengőt fizettek az elnevezésért. Egyik sem igaz, valóságos személy volt Irsai M. Olivér, aki 1930-ban született akár a szőlőfajta. Kocsis Pál barátja, Irsai M. József iránti tiszteletből nevezte el annak fiáról az új hibridet.
Tehát nem igaz a sokáig élő feltételezés, hogy Irsai Olivér borkereskedőként fizetett volna egy saját szőlőnévért.
Termeléséről
A szőlő: vállas fürtjei közepes nagyságúak és lazák, aranysárga színű bogyói kicsik, vékony de szívós héjúak. Nehezen rothadó fajta, elég jó hozammal. Tőkéje középerős, hosszú elfekvő vesszőket nevel.  Korán érő, már augusztusban is szüretelhető. Kettős hasznosítású fajta - kettő az egyben – csemege és borszőlő egyben. Nincsenek igazán talajigényei, nem kényes a telepítésre, ám azért a meszesebb talajokat érdemes elővenni a megfelelő savháztartás érdekében. Jó fagytűrő, zöldmunka igénye közepes, jól szállítható. Az érett szőlő íze muskotályos a csemege jellegből kifolyólag.
A cserszegi fűszeressel, a traminivel, a muskotály ottonellel, a sárga muskotállyal egy csoportba: az illatos szőlők közé tartozik.
Az északi borvidékeken, a hűvösebb klímában bontakozik ki a legjobban, kevés savtartalma ugyanis délebbre teljesen elvész.. A sok előnyős tulajdonság mellett szólni kell a fajta kellemetlen vonulatáról is. Tőkéi hamar öregszenek, a kezdeti problémamentes időszak után jön a fekete leves. 15 éves kor után rohamosan a gazdaságosság alá esik a termelés. A karvisszarakás után előbb-utóbb bekövetkezik a tőkepusztulás.
 
Milyen a bora?
Bora könnyed fehérbor, jó ivású, nem készteti bonyolult feladványok megfejtésére fogyasztóját. Színe általában zöldes halványsárga, illata jellegzetesen intenzív muskotályos, lágy savak hordozója. Illatában elkísér a vadalma, licsi, körte, barack, melyek ízében is megjelennek, ideális esetben egy kis vajas lekerekítéssel. Megfelelően lehűtve kitűnő kísérője lehet nyár esti beszélgetéseknek, akár fröccsként higítva is.
Térítő bor: friss gyümölcs illata és íze alkalmassá teszi a boroktól még idegenkedőket borbaráttá változtatni. Kedvesem, mikor először kóstolta az Irsait, már az illata elbűvölte. Az ízélmény csak fokozta elragadtatását, kérdezte is, hogy eddig miért rejtegettem előle ezt a fajtát. Lágy karakterű bor, a frissességéhez és gyümölcsösségéhez mérten válasszunk hozzá ételeket. Ételekhez párosítva leginkább saláták, tészták, fehér húsok méltó kísérője.
Leginkább reduktív
Érlelési potenciálja rövid, önmagában gyorsan öregedő bor. A gyümölcsös illatok és ízek alkotják a fajta előnyeit. Ezek megőrzése érdekében általában reduktív technológiával – vagyis az oxigén kizárásával – nem hordóban, hanem acéltartályban történik a feldolgozás. Palackjait nem érdemes sokáig tartogatni, a reduktív eljárásnak köszönhetően megőrzött elsődleges íz-, és illatélményt, a muskotályos gyümölcsösséget még a forró nyarakon érdemes kiélvezni. De mindenképp érdemes elfogyasztani az előző évjáratot, mire a következő – tél végén, tavasszal – a polcokra kerül.
Külföldön is termelik
Nemcsak itthon népszerű, eljutott a nagyvilágba is, számos európai államon kívül - többek közt - Indiában, Kínában, Japánban, Ausztráliában is gyökeret vert az Irsai kultusz.
Hazánkban Mátraalja, Pannonhalma, Ászár-Neszmély, Etyek-Budai, Balatonboglári borvidékeken a legnépszerűbb, de szinte bárhol rábukkanhatunk országszerte.  
Hazai megbízható Irsai források (a teljesség igénye nélkül): Nyakas Budai Irsai Olivér Etyekről, Szőke Mátyás Irsaija Mátraaljáról, Neszmély Hilltop Irsai, Feind-ék Balatonaligai Irsaija. Frittman János, az Év borásza is készíti a saját Irsaiját az Alföldön. Frittmanék egy friss házasításba is belevették Ezerjóval, ez a Duett cuveé. Földije, Font Gábor borát is sokan kedvelik.
Változatos megjelenés
Az irsaiban nem kell csalódniuk a pezsgőrajongóknak sem. Sopronban, Taschner Kurt házasításban Zöldveltelinivel és önállóan is készít belőle gyöngyöző csodát extra brut kategóriában! Becsüljük meg, hiszen – noha a pezsgő igazi arcát „csontszárazon” mutatja meg – hazánkban még mindig az édes vonulat hódít mind a gyártásban, mind a fogyasztásban…
Cuvée-t is készít zöld veltelinivel készült házasítással az osztrák bortermelő: Zöld Olivér bora igazán találó nevet kapott!
Többszörös díjnyertes szőlőpálinka is készül az Irsai Olivér fürtökből. Nem törkölypálinkáról van szó, magából a gyümölcsből hozták ki a legjobbakat. A Márton és lányai pálinkájáról van szó.
A 90-es évek óta reneszánszát éli ez a borfajta és valószínű, hogy még sokáig számíthatunk rá illatos, friss társaival együtt. Hiszen a világ is egyre inkább a könnyedebb borok felé fordul. Egy fárasztó stresszel teli munkanap után, sokan nem vágynak bonyolult feladványok megfejtésére.
Winelovers borok az olvasás mellé