Kékfrankos, amire építeni kell! Miként Gál Péter, egri borász, Junibor tag, a Földművelési Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes-államtitkára is kifejtette nemrég egy szekszárdi konferencián. A kékfrankos az a kékszőlő és vörösbor, amelyre a magyar bor nemzetközi piacon való megjelenésében alapozni kell. Szóval ő a mi kis vörösünk!
A kékfrankos vitathatatlanul a mi fajtánk, a Kárpát-medence szőlője. Jelentős mennyiségben és értelmes minőségben csak Magyarországon, valamint Ausztriában található meg. Tokaj-Hegyalján kívül az összes borvidékünkön előfordul kisebb vagy nagyobb számban, és fontossággal. Ezért a nemzetközi jelenléthez szükséges mennyiség is rendelkezésre áll. Azt sem szabad elfelejteni, hogy a kékfrankos tökéletesen megfelel a mai vörösborízlésnek. Gyümölcsös, lendületes, jól érlelhető, képes nagy borokat adni, és kiváló rozéalapanyagnak is. Elmondható, hogy gyakorlatilag az összes borstílusban megállja a helyét.
Végezetül, ha követni tudjuk Mittelburgenland, Lajta-hegy és Vas-hegy kékfrankosait, akkor mi is felkanyarodhatunk az osztrák vidékek által kitaposott útra. Szerencsére már itthon sincs hiány a fineszes, egyedi kékfrankosokban, csak lennének egy kicsit stabilabbak ezek a borok!
Ez is felmerült bennem a kékfrankosról szóló mesterkurzuson a Borkollégiumban. A kóstolt 15 borból 12 izgalmas tétel volt, a maradék 3 pedig használhatatlanul kellemetlenek bizonyult. Igazán elégedett nem lehettem, mert a legtöbb magyar kékfrankosban éreztem egy kis tisztátalanságot, bizonytalanságot. Ezek a problémák feledhetőek lettek volna, mivel az összes borban volt valami egyéniség, hordozták a terroir jellegzetességeit. De a mesterkurzus végén érkezett két osztrák tétel, amelyek megmutatták, hogy egy bor bármennyire is izgalmas, a tisztaság alapkövetelmény, mert különben nem ér semmit az egész. Ezt a problémát mielőbb meg kell oldani.
Röviden szeretnék beszámolni saját, és a nagyjából 25 fős, vidám, kóstoló társaság kedvenc borairól. Esterházy és Tinhof 2011-es kékfrankosai egyértelműen a mezőny fölé emelkedtek. Illatában mindkettő gazdag, csupa gyümölcs és fűszer. Sűrű szerkezet, lendületes savak, nem elhanyagolható mennyiségű tannin jellemzi a tételeket. Nagy potenciállal rendelkező borok. Ízükben is rengeteg a gyümölcs: málna, meggy, eper, és diszkréten megjelennek a hordófűszerek. Ám nem ezért voltak jobbak a több kóstolt tételnél, hanem az előbbiekben sokat emleget tisztaság, és kiváló hordó használat emelte ki ezeket a társaik közül.
A legjobb kékfrankosok sorában szerepelt két szekszárdi termelő, Vida Péter és Mészáros Pál borai. Mit tudnak ezek a tételek, amitől annyira tetszettek? Egyrészt ízig-vérig kékfrankosok, másrészt utolsó cseppig szekszárdiak. Tele vannak gyümölccsel, kis virággal, pici földes jegyekkel. Szájban tüzes, sűrű, vastag és mégis sima, könnyen csúszik, mert jók a savak, van lendület és a potenciálban sincs hiány.
Végül volt egy izgalmas meglepetés is, hiszen Csopak és Füred vidéke nem a kékfrankosról híres, bár azt már tudjuk, hogy a szőlő itt nagy csodákra képes. Ugyanúgy, ahogy a Homola Pincében Homonna Attila is egy igen pompás kékfrankost készített 2013-ban. Fiatal gyümölcsök, meggy, cseresznye, málna és jó adag ásvány uralja az aromákat. Tüzes, picit alkoholos, de mégis jó egyensúlyú bor, könnyed, jól iható, köszönhetően a szép savaknak.
A kóstolt tételek alapján elmondható, hogy a 2012-es és a 2013-as évjárat jól áll a kékfrankosnak. A 2014 felejthető lesz, már az a kevés, ami készült. A 2015-ös év szép reményekkel kecsegtet.
Tessék jó sok kékfrankost inni egész évben, mert megéri!
Kóstolt tételek:
Malatinszky Le Sommelier Villányi Kékfrankos 2008
Linnbrunn Kékfrankos Válogatás Villány 2013
Homola Kékfrankos Füred-Csopak 2013
Vincellér Kékfrankos Sopron 2013
Vida Péter Hidaspetre Kékfrankos Szekszárd 2013
Garger Imre KÉKfrankos Válogatás Vaskeresztes 2012
Gere Tamás és Zsolt Kékfrankos Villány 2012
Mészáros Pál Bodzási Kékfrankos Válogatás Szekszárd 2012
Vesztergombi Kékfrankos Válogatás 2012
Karner Gábor Tavasszal a föld Mátra 2012
Bolyki János Kistibrik Kékfrankos 2011
Esterházy Leithaberg DAC Kékfrankos 2012
Esterházy Blaufrankisch 2011
Tinhof Leithaberg DAC 2011
Bott Frigyes Kékfrankos Kürt 2013
A Borkollégium korábbi mesterkurzusairól itt írtunk.
A Borkollégiumban 2015-ben a következő mesterkurzusok várnak:
Ausztria mesterkurzus: 2015. október 27. 18:00-22:00
2011 nagy magyar vörösborai mesterkurzus: 2015. november 3. 18:00-22:00
Terroir Club – Terra Hungarica: Organikus és biodinamikus borok Európából és Magyarországról: november 5. 17:00-21:30
Édesbor = jó bor mesterkurzus: 2015. november 17. 18:00-22:00
Pezsgő mesterkurzus: 2015. december 1. 18:00-22:00
Dél-Afrika mesterkurzus: 2015. december 8. 18:00-22:00
Savszerkezetek mesterkurzus: 2015. december 15. 18:00-22:00
A kóstolók helyszíne: 1026 Budapest, Pasaréti út 14.
További információkért ide kattints!
A Borkollégium mesterkurzusaira itt tudsz jelentkezni.