Felejthetetlen karácsonyi menük #12: füst, vega pörkölt, Görögország, vörösbor

Borászportál
2020. december 12., 09:13


Nyakunkon a szenteste, és még nem tudod, mi kerüljön az asztalra? Szeretnéd valami újjal elkápráztatni a családot? Karácsonyig tartó sorozatunk minden részében egy komplett ünnepi menüt kínálunk. Egy hagyományos karácsonyi hozzávalóból készített, de mégis rendhagyó étel és egy hozzá tökéletesen passzoló, különleges vörösbor és már kész is a tökéletes vacsora. Most a sorozat minden kétséget kizáróan legkülönlegesebb része következik! 
Felejthetetlen karácsonyi menük #12: füst, vega pörkölt, Görögország, vörösbor
Fotó: www.divany.hu
 
Étel: a „leghúsosabb” vegán kaja – vörösboros görög pörkölt
 
Kezdjük kivételesen a borral! A villányi VinArt pincészet cabernet sauvignon-ja a pincészet saját jellemzése szerint bársonyos, zamatos. Nem szokványos, de a leírásban ideális ételpárosítást nem adnak meg hozzá, ellenben szivarhoz bátran ajánlják. Ezen a vonalon elindulva arra gondoltunk, egy füstös ételt kerestünk neked, amibe ráadásul vörösbor (lehetőleg éppen cabernet sauvignon) is kell a főzésnél. Rendhagyó módon kezdtük ezt a cikket, fejezzük is be így: egy olyan görög pörköltöt választottunk, amiben nincsen hús. Szerintünk ezzel együtt mindent tud, amit egy ilyen fogásnak tudnia kell. A főzésből megmaradt VinArt bort el ne felejtsük odatenni mellé az asztalra!
 
 
Hozzávalók (2 személyre)
  • 1 csomag szejtán, azaz búzahús (bio boltokban kapható, van fagyasztott, natur, előre ízesített, előre felkockázott - millió verzió létezik, ám ami közös bennük: mind természetes. Aki tart a "húspótlóktól", azt megnyugtathatom: a szejtán színtiszta protein, és sikérből készül. Textúrája nagyon hasonló a húséhoz, tápláló, és kiválóan ízesíthető - magában nem sok íze van, dehát mondjuk fűszerezés nélkül a hús se jelent éppen ízorgiát)
  • Fél konzerv aprított paradicsom, vagy hámozott paradicsomkonzerv (kb 150 gramm, persze lehet friss paradicsom is, dehát kinek van kedve azt hámozgatni)
  • 4 evőkanál sürített paradicsom (aki idegenkedik tőle, használhat napon szárított paradicsomot is)
  • fél üveg száraz vörösbor - mondjuk shiraz, vagy cabarnet savignon
  • 8 szem apró hagyma, vagy ha nincs friss, 16 szem ecetes gyöngyhagyma (végső esetben negyedelt sima hagymával sem lesz rossz)
  • 2 fahéjrúd
  • 1 csipet szerecsendió
  • 1-2 csipet füstölt paprika por (de ha nincs, sima piros paprika is megteszi)
  • 2 evőkanál datolyaméz, vagy juhar, esetleg agave szirup, nem vegánoknak méz
  • 4 gerezd fokhagyma
  • só és durvára őrölt feketebors
  • 4 evőkanál olívaolaj
  • 1 teáskanál balzsamecet
  • 2 evőkanál konyak, ennek hiányában viszki, vagy rum is megteszi
 
1. Meghámozom a hagymákat (hacsak nem ecetes gyöngyhagymát használok, amit elég egyszerűen csak leöblíteni), a fokhagymagerezdekkel is így teszek. A szejtánt - ha nem darabokban érkezik - falatnyi kockákra vágom, mintha csak pörköltet készítenék.
 
2. A vörösbort, paradicsomkoncentrátumot (vagy szárított paradicsomot), datolyamézet (vagy szirupot), balzsamecetet, konyakot, és paradicsomkonzervből felhasználandó mennyiség felét egy edénybe töltöm, és a botmixeremmel sima krémmé keverem. Ha valakinek nincs botmixere, az először is tudja meg: az egész világ megváltozik majd, ha lesz, másrészt meg mi más mondhatnék, elég egyszerűen csak összekutyulni is. 
 
3. A 3-4 evőkanálnyi olívaolajat egy teflonlábosba csurgatom, és minden fűszert beleszórok - így az olaj alaposan átveszi az aromájukat, és megteremti az étel "lelkét".
 
4. A hagymákat - mindkét "típusút" - a fűszeres olajba dobom, és 5 percen át kevergetem-kavargatom őket, míg kissé megpirulnak, de azért nem barnulnak meg.
 
5. Most következik szejtán barátunk - őket is pirítgatom mintegy 3 percen át.
 
6. Itt az ideje, hogy felöntsem a vörösboros-paradicsomos keverékkel, még mielőtt odakapna a cucc - ha sistereg és prüszköl, jól teszi. Belerakom a maradék aprított parit is, megkeverem, és lejjebb veszem a láng erejét, lefedem a lábost, és egy órán át hagyom, hogy a fedő alatt összeérjenek a mennyei ízek, a szejtán omlós és szaftos remekművé változzon, a hagymák pedig kívül belül megpuhuljanak, de azért ne máljanak szét.
 
A köret pedig
 
Ezalatt elkészítem a köretet - ami Görögországban rendszerint széles metélt, vagy más tésztaféle, én viszont valahogy sokkal jobban kívánom mellé a sütőben sült héjasburgonyát, esetleg édeskrumplit - így aztán csak úgy "á lá nátúr", minden nélkül bedobom a 200 fokra melegített sütőbe a megfelezett burikat.
 
Petrezselyemmel, vagy kaporral megszórva tálalom, és miközben falatozok, azt kívánom: bárcsak örökké tartana, mint a míkonoszi nyár...
 
(Forrás: divany.hu)
 
A bor: VinArt Villányi Cabernet Sauvignon Premium 2015
 
Felejthetetlen karácsonyi menük #12: füst, vega pörkölt, Görögország, vörösbor

Legmagasabb minőséget képviseli ez a vörös bor a villányi borvidéken. Saját ültetvényünk kiváló fekvése, magas tőkeszáma, alacsony terhelése miatt már a szőlő is a legkiválóbb volt, melyből a bor hosszú kis fahordós, majd palackos érlelés után fejlődött igazi prémium minőséggé. Bársonyos tanninok, gyönyörű, izgalmas zamatok és illatok teljesítik ki az élményt, melyet a bor kóstolása nyújt. 
 
Analtika:
Alkohol: 13%
Cukor: 0,9 g/L
Sav: 4,8 g/L
 
A nemzedékek óta szőlőtermesztéssel és borkészítéssel foglalkozó Koch Borászat a Hajós-Bajai borvidéken, Borotán található. A modern borászat 150 hektáron gazdálkodik, 27 fajta bort készít és éves szinten 800 ezer palackot értékesít. 2014-ben az Év pincészete díj elismerését, míg 2019-ben az Év Bortermelője és a Legjobb   Európai Borászat címet vehette át Koch Csaba alapító és főborász. A pincészet borai közül kiemelkedő a cserszegi fűszeres, a rozék, a cabernet sauvignon és a kadarka. A villányi szőlők feldolgozásához megfelelő pincészet Vin Art néven Nagyharsányban működik.
 
 
 
Winelovers borok az olvasás mellé