Sonka, bárány, főtt tojás, torma: ezek nem hiányozhatnak a húsvéti asztalról. De mi van akkor, ha te kicsit beújítanál, például a borok terén? Összeszedtünk pár friss, ropogós tippet, ami az idei húsvéti ünnepekbe biztosan visz egy kis izgalmat.
A húsvéti hosszú hétvégén biztosan sokan fogadunk majd vendégeket, a szerencsésebbek pedig vendégségbe készülődnek. Bizonyos fogások helye ilyenkor be van betonozva az ünnepi asztalokon, hiszen a tavasz beköszöntével végre friss zöldségeket, illatos hozzávalókat és laktató finomságokat fogyaszthatunk. És persze nagyon nem mindegy az sem, hogy milyen borokat bontunk meg ilyenkor. Következzen pár bombabiztos tipp.
Paulus Molnár Borház, Gold Generosa 2018
Ha te szeretnél lenni a legjobb vendéglátó húsvétkor akkor Paulus Gold Generosával várd a családot és a barátokat. A Móri borvidékről érkező finomság ugyanis garantáltan telitalálat lesz az egész családnak, köszönhetően a két helyi fajta tökéletes házasságának. A nemesítéshez vett "szülők" közül az ezerjó savakat és rengeteg gyümölcsöt, míg a piros tramini lágyságot, virágos jegyeket visz a borba, ami igazán komolyra sikerült, nagy testtel, magasabb alkoholtartalommal.
A fenti két szőlőfajta egyébként remek ételkísérő, és főleg a pikánsabb, karakteres ízekkel vannak jó barátságban. Összetett ízviláguk miatt tehát kiválóan passzolnak a húsvéti főtt, esetleg füstölt sonkákhoz is.
Polgár Pince, kadarka-variációk
Az egyik kedvenc villányi pincészetünktől olyan tételeket ajánlunk a húsvéti asztalra, amelyek nemcsak a tavaszt idézik, de Zoli bácsi személyes kedvencei is. A kadarka ugyanis előkelő helyet foglal el a pincészet szortimentjében, legyen az egy siller, egy különleges fehérbor, vagy a Therápia fantázianevű csúcsbor.
Tudtad? A siller a vörösbornál kevesebb, de a rozénál hosszabb időt ázik a héján, így színe is mélyebb, teltebb. A rozéborok és a sillerek közötti legfőbb különbség az, hogy utóbbiak valamennyi ideig együtt erjednek a törköllyel, így kapják meg jellegzetes, vörösborra hasonlító, ám lényegesen lágyabb ízüket.
A 2018-as Fűszeres Fehér Kadarka egy igazi ritkaság, kirobbanó szőlővirág illattal, gazdag és zamatos kortyokkal, pikáns utóízzel, ami remekül passzol például a túrós réteshez. A 2016-os Kadarka Siller illatában már inkább a málnás, cseresznyés jegyek dominálnak, és persze még mindig jelen van az az izgalmas fűszeresség, ami miatt tökéletes párja a magyaros, paprikás ételeknek, vagy akár a húsvétkor közkedvelt borlevesnek. A Therápia 2016 pedig igazi kuriózum: sokrétű, komoly vörösbor, csipkebogyóra, ribizlire, fűszerpaprikára emlékeztető jegyekkel, kecses tanninokkal, élénk savakkal. Tatárbeefsteak-hez és a bárányhúsos fogásokhoz is remekül passzol.
Zsirai Pincészet, Középhegy Tokaji Furmint 2016
Az igazi furmint-fanatikusoknak húsvétkor sem kell lemondaniuk kedvenc borukról, ugyanis a komolyabb, dűlőszelektált furmintok remekül passzolnak például a húsalapú fogásokhoz is. A mádi Zsirai Pincészet 2016-os csoda furmintja kicsit sem kispályás tétel, illatában tipikus furmint, azaz egyből a körtés-birses jegyekkel indít. A korty aztán nagyon koncentrált, szinte kiugrik belőle a terroirt jellemző ásványosság. Elegáns, markáns bor, igazi egyéniség, hosszú érlelési potenciállal.
És ha már nagy bor, akkor nem érdemes könnyű fogásokkal párosítani, hanem bátran nyúlhatunk a grillezett, sült vagy konfitált húsokhoz, rilette-ekhez, esetleg egy finom mangalicasonkából és -szalonnából álló válogatáshoz, netán egy jó kis sült hurkához.
Dúzsi Tamás, Pinot Noir Rosé
Klasszikus recept szerint készített, populáris rozé, amiből nem csak húsvétkor, de úgy általában kell otthon legyen egy palackkal. A szekszárdi rozékirály nem titkolt szándéka, hogy bebizonyítsa, minden szőlőfajtából készülhet rozé, a menoirtól a cabernet-ig. A pinot noir rozé pedig a szortiment legprovence-ibb tétele, halvány lazac színben pompázik, és a fajtától megszokott gyümölcsbomba illattal csábít, miközben szerkezete feszes, íze tiszta, aromái kerülik a hatásvadászatot. Ezt kivételesen nem feltétlenül étel mellé, hanem még a húsvéti brunch elejére, aperitifnek javasoljuk, jégbe hűtve, hatalmas, burgundi pohárba kitöltve.
Fekete Borpince, Nero Rozé 2018
A szekszárdi Fekete Borpincénél mindig történik valami. Hol borkóstoló-félmaratont szerveznek, hol csokis borkóstolót, most viszont egy különleges rozéval álltak elő, ami 100%-ban néró szőlőből készült, ízvilága pedig málnás-grapefruitos. Ezt a tételt a napokban az egyik legrangosabb nemzetközi rozéversenyen, a cannes-i Mondial du Rosé-n ezüstéremmel díjazták, itthon pedig 2018-ban aranyat kapott a Rozéborok Miklós-napi Országos Borversenyén.
A bort IDE kattintva meg is rendelheted, de a Szombathelyi Húsvéti Vásáron a Fő téren is megkóstolhatod, szombatig ugyanis kint van a pincészet. Ha pedig a húsvéti asztalodra is szánsz belőle, akkor párosítsd a könnyű, citrusos alapú öntetekkel, esetleg édesebb ízvilágú saláták, vagy a - most figyelj - kedvenc tojásos ételeid mellé.
Bodri Pincészet, Fehér Bodrikutya Cuvée 2018
A szekszárdi pincészet elsősorban komoly vörösborairól híres, most mégis egyik leglazább tételüket mutatjuk nektek húsvétra, amit egyébként valószínűleg már ti is jól ismertek. Ez a fehér házasítás szuper harmonikus, mégis friss kortyokkal örvendeztet, amik egyszerre határozottak és kecsesek, akárcsak maga a bor. A Bodrikutya Cuvée kiválóan fog passzolni az ilyenkor musthave medvehagymás fogások mellé is, legyen az egy istenien lágy pogácsa, vagy egy jó kis quiche.
Kellemes húsvétot kívánunk minden Borászportál-olvasónak! :)