Díjazott hordók Nagykátáról

(X)
2013. április 22., 10:32


Hordókészítés - Talán kevesen tudják Magyarországon, hogy külföldön borainknál a magyar hordók még híresebbek. A kiváló adottságokkal rendelkező Zemplénben termett tölgy és a hazai kádármesterek szakértelme a kulcsa annak, hogy egyre többen vásárolnak az USA-ban, Ausztráliában és Olaszországban is magyar hordókat. A hazai kádár szakma egyik jeles képviselője az Ézsiás Hordómanufaktúra.
Díjazott hordók Nagykátáról
 
A hordókészítést az egyik legrégebbi szakmának tartják. A borkészítés több ezer éves története során jött rá az emberiség arra, hogy a fahordó olyan eszköz, amelyben nem csak tárolni lehet a bort, hanem hozzá is tesz annak az értékéhez. Az íz, az illat, a textúra és a tanninszerkezet egyaránt attól is függ egy bor esetében, hogy milyen hordóban érlelték.

Épp ezért a hordók készítése során különböző égetéseket különböztethetünk meg: L (light), M (medium), M+ (medium plusz), H (heavy). Ezekkel a különféle égetési módszerekkel a bor illat-, és ízvilága kiegészül a tölgyfa jellegzetes anyagával. A pörkölés eljárás intenzitása és hossza befolyásolja az aromát és az ízt.

Külföldi és belföldi borászok számos fafajtát kipróbáltak, de mára már kétség sem fér hozzá, hogy a legjobb ízélményt a tölgyfából készült hordók adják – mondta Ézsiás Anett, az Ézsiás Hordómanufaktúra munkatársa, aki hozzátette, hogy a nagy boraiknak szüksége van a tölggyel való érintkezésre, hiszen az igazán komoly karakter így alakulhat ki.
 
Kézműves hordógyár Nagykátán

Az Ézsiás Hordómanufaktúra termékei számos magyarországi pincészetnél megtalálhatóak, hiszen a társaság cégvezetője, Ézsiás György 1995 óta foglalkozik magyar és francia típusú hordók gyártásával, felújításával és javításával.

Díjazott hordók Nagykátáról
A kész hordók
A társaság 2012-ben elnyerte a Magyar Termék Nagydíjat, valamint az általa gyártott hordók megfelelnek az egyik legrangosabb hazai minősítő rendszer feltételeinek, melyet a TÜV Rheinland InterCert Kft. ellenőrzött, illetve az évenkénti utóellenőrzéssel a folyamatos minőség is garantált.

Ézsiás György, a manufaktúra vezetője a Borászportálnak elmondta, hogy az alapanyagot Magyarország északi részéről szerzik be. A kocsánytalan tölgy (Quercus petraea) borászati szempontból a hordó legkedvezőbb szerkezeti anyaga. A fa kivágáskor igen magas víztartalommal rendelkezik – magyarázta Ézsiás György – így nagyjából a tömegének a felét elveszti egy év száradás során. Ám ekkor még mindig 15-20% a fa víztömege. Emiatt az Ézsiás Hordómanufaktúra nagykátai területe kicsit hasonlít egy fatelepre, hiszen minden dongának valót 3 évig a levegőn tárolnak a felhasználás előtt.

Díjazott hordók Nagykátáról
Az alapanyag 3 évig szárad

A franciák is magyarok


A cég kétféle hordótípus előállításával, gyártásával foglalkozik, a magyar és a francia típusokéval. A készítés során minden kézzel történik, az óriási farönkök feldarabolásától a hordó összeállítása, az abroncsok feltétele és a kiégetés is.

A két legfontosabb és legnépszerűbb típus a francia és a magyar. A francia hordók dongái jóval hosszabbak, mint a magyar típusúakéi. Előbbiek inkább szivar alakúak, a magyar típus pedig kerekebb.

Az 1980-as években újra divatirányzattá vált a barrique-érlelés, ezért hatalmas igénye van a piacnak a kiégetett hordókra. Az Ézsiás Hordómanufaktúra 500 l-es méretig készít barrique típusú hordókat, de újabban igen nagy érdeklődést mutatnak a borászok a nagyobb űrtartalmú hordók iránt, főleg az 5 hl és a 10 hl-eseket kérik.

Díjazott hordók Nagykátáról


A hordómanufaktúra termékeit a hazai piac mellett leginkább Olaszországban, Szlovákiában értékesíti, de a hordógyártás mellett kínálatukban szerepel a hordók javítása, felújítása, pince méretekhez egyedi hordók előállítása, erjesztőkádak készítése is.

Web: www.hordogyartas.hu
E-mail: hordogyartas@gmail.com
Elérhetőségek:
Ézsiás György: +36-20/398-06-92
Ézsiás Anett: +36-20/312-29-80
Winelovers borok az olvasás mellé