A divat változik, a stílus örök

Fütő Bea
2012. október 17., 12:17


Kóstolási jegyzet - Coco Chanel mondata a Pezsgő Világ rendezvényén jutott eszembe, ahol ezúttal a Champagne házak alap cuvée-it kóstolhattuk meg. Ezeknek a nem évjáratos házasításoknak a küldetése nem kevesebb, mint hogy kifejezzék adott ház stílusát, méghozzá évtizedeken, évszázadokon át.
A divat változik, a stílus örök
 
Bármilyen nehéz évjáratról legyen ugyanis szó, a nagy márkáknak – akik az export közel 90 %-át biztosítják – nem csak a magas minőséget, de az örökségüknek és tradícióiknak megfelelő stílust is évről-évre, következetesen meg kell őrizniük. Ez az áldozatos munka az ára, hogy még hosszú időre, vagy akár egy örökkévalóságra biztosítsák rajongóik hűségét.
 
Champagne régió
A régió 2011-ben csaknem 323 millió palack champagne-t szállított le, és ennek meghatározó részét a NV (non vintage) tételek adták. Ez mégsem jelenti azt, hogy előállításuk automatizmus. Épp ellenkezőleg, ez a műfaj állandó kihívás elé állítja a pincemestert és kóstoló csapatát.A folytonosság megőrzésében a tradicionális módszer egy bizonyos munkafolyamata, a házasítás játszik főszerepet.
A divat változik, a stílus örök
Champagne lankáin (fotó: Alamy)
A pincemester készen kapja az eszköztárat; a különböző területekről, szőlőfajtákból és évjáratokból származó alapborokat. Általában november végén-decemberben, gyakran több mint 50 tétellel kezd kísérletezni, hogy később finomra hangolja az arányokat, és ebben szinte korlátlan szabadságot élvez. Egy dologban azonban határozottan meg van kötve a keze; a champagne-tól elvárt, kiemelkedő minőséget a nagy könyvben megírt stílusban kell hoznia. Ezt a stílust pedig nem a cuvée készítője, hanem a ház, annak gyakran több száz éves tradíciói határozzák meg.
Buddha Bar
És ha már stílus, a kóstoló helyszíne a Buddha Bar Budapest Klotild Bar & Lounge különterme volt. Panorámatetején keresztül komoly kilátás nyílt, ha egy-egy pillanatra el tudtunk szakadni a bent felsorakoztatott látványelemektől, a belső világítással kialakított bárpulttól és persze a rajta felsorakozó jeges vödröktől.
A divat változik, a stílus örök
Buddha Bar enteriőr (fotó: Buddha Bar)
Az est végére időzített házbejárás után pedig meglepően nehéz volt eldönteni, a buborékok, vagy az épület hatása alá kerültünk-e. A legendás párizsi étterem mintájára kialakított étterem – középpontjában az impozáns Buddha szoborral, és a bár a szintén méretes DJ pulttal valóban champagne-hoz méltó környezetet adott. A finoman adagolt, sejtelmes fények és a gondosan kiépített Bose hangrendszer pedig azonnal meggyőzték a vendégeket, miért lett a Buddha-Bar koncepció világszerte ismert. Az itallapot azonban majd máskor teszteljük, ezen az estén a Pezsgő Világ szervezői gondoskodtak a választékról.
A legnagyobbak: a zászlóshajó és a megújuló
A két listavezető, a Moët & Chandon 2 205 000 és a Veuve Clicquot 1 450 000 rekesz (!) champagne-t palackozott le 2011-ben. A Brut Impérial alighanem még egy rekordot tart, több mint 100 tétel házasításából készül, hogy végeredményként a tiszta, citrusos, élénk champagne-t világszerte eljutassa rajongóinak.
A divat változik, a stílus örök
Évi több mint kétmillió palack előállításával a Moët & Chandon vezeti a nagyok listáját
A "sárga címkés" Brut tétel pedig izgalmas időszakát éli, 2009-től Dominique Demarville feladata, hogy a 240 éves hagyományokhoz hű maradjon és elkészítse az újabb erőteljes, pinot noir hangsúlyos házasítást.
A szerénytelenek: a zseniális és a burzsoá
A pult mögött a 200-250 000 palackot termelő házak is bemutatkoztak. De mind a Pierre Gimonnet, mind az Alfred Gratien márka bizonyította, hogy csak méretben szerények, nem pedig minőségben. Pierre Gimonnet champagne-a már a nevében kinyilatkoztat magáról két dolgot; 100 %-ban premier cru területről, a Cote des Blancsról, pontosabban Cuis-ből érkezett, ennek megfelelően pedig 100 % chardonnay-ból készült – elegáns, friss gyümölcsös, lehengerlő stílusban.
A divat változik, a stílus örök
Sorakoznak a tételek a Buddha Bar bárpultjánál (középen Prisztavok Zoltán, a Törley Pezsgőpincészet key account managere)
Az Alfred Gratien Cuvée Brut Classique tétele legalább ilyen megnyerő, de egy másik dimenziót nyit. Érett és mézeskalácsos, bársonyos és komplex – csupa pompa. Remélem, a Jaeger családból kikerült főborászok sok-sok generáción át tovább örökítik még mindazt a tudást, amelyet jelenleg a 4. generáció, Nicolas Jaeger hordoz.
A családiasak: a kifinomult és az éteri
Laurent-Perrier a legnagyobb a családi kézben maradt champagne házak között, 2011-ben 5. helyen áll a toplistán 580 000 rekesszel. Ez a kifinomult, összetett Brut L-P 50 % chardonnay felhasználásával készül, a gyümölcsökön túl kekszes, mézes, érintésnyi füstös jeggyel mutatja be a házat.
Taittinger Burt Reserve champagne-ában szintén magas, 40 % chardonnay aránnyal dolgozza tökéletes, harmonikus egységgé az alapborokat a pincemester. A felhő puhaságú buborékok a ház legjobb tételeit idézik. Jelenleg a Taittinger család három tagja is aktívan dolgozik azon, hogy ez így is maradjon.
A divat változik, a stílus örök
Borkorcsolyák újragondolva
A tradíciókat átlépők: a gazdag és a precíz
Billecart-Salmon Brut Réserve összetétele (30 % chardonnay, 30 % pinot noir, 40 % pinot meunier) 1845 óta változatlan, mégis élénk, kortárs hatást kelt gazdag déligyümölcsös aromáival.
Roederer ház alap tételének pedig az 1876-ban születetett, azóta is megkérdőjelezhetetlen Cristal mellett kell megtalálnia helyét. A Brut Premier ebben sokat köszönhet Jean-Baptiste Lécaillon pincemesternek, aki az utóbbi több mint tíz évben számtalan tudatos reformmal, többek között új, ennek a tételnek szentelt pincével és felszereléssel erősítette meg annak létjogosultságát. A cuvée friss, ugyanakkor kerek stílusával, szép struktúrájával mond hálát.
A divat változik, a stílus örök
Az erő képviselői: a különc és az átütő
David Bourdaire nyáron már bemutatkozott a rendezvénysorozat résztvevőinek, ezúttal pedig a kizárólag pinot meunierből készített Brut Tradition tételét kóstolhattuk vissza. Friss, intenzíven gyümölcsös, erőteljes karakterű, a sorból különcségével tudatosan kilógó champagne.
Bollinger ház Special Cuvée szintén piros szőlőnek, 60 % pinot noirnak köszönheti átütő erejét, határozottságát. A komplex aromákat felmutató champagne-t két évjáratból, kivétel nélkül hordóban erjesztett tételekből házasítják, 2012 tavaszától pedig új, karcsúbb nyakvonalú palackba töltik. Ennek a magnum-ra emlékeztető, 1842-ből örökölt formának Mathieu Kaufmann pincemester szerint nem csak a kellemes látványban, de a lassabb érésben, finomabb oxidációban is szerepe lesz, amelytől az alap cuvée minősége tovább javulhat. Még tovább a 92 pontnál?
Források:
CIVC 
- Burgundia & Champagne (főszerkesztő: Márkus György) – Interjú Jean-Baptiste Lécaillon pincemesterrel
Fotók:
Készítette: Life Moments
 
***
Winelovers borok az olvasás mellé